facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Projekt Angola a Wolontariat Misyjny

angola czolo

W Angoli przebywali w lipcu i w sierpniu sercańsacy wolontariusze z Portugalii w ramach prowadzonego Projektu Angola.


Młodzi ludzie w ramach projektu prowadzili z dziećmi i młodzieżą zajęcia komputerowe, naukę języka angielskiego, warsztaty muzyczne. Spotkali się też z nauczycielami i katechetami, przekazując im swe doświadczenia. Odwiedzili placówki duszpasterskie prowadzone przez sercanów, m.in. parafię Matki Bożej Różańcowej w Viana oraz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Luau. Prowadzili zajęcia m.in. w diecezji Luena w środkowowschodniej Angoli.

Obecni w Angoli sercanie oprócz pracy duszpasterskich, prowadzą działalność edukacyjną i społeczną, kształcenia zawodowego i katechistów. Dużą uwagę poświęcają pracy z młodzieżą w kontekście nowych powołań.

Praca wakacyjna wolontariuszy sercańskich z Portugali to m.in. rezultat spotkania młodych wolontariuszy świeckich, jakie odbyło się w lutym tego roku we włoskim Foligno, na którym byli obecni także wolontariusze z Polski współpracujący z ks. Piotrem Chmieleckim SCJ z sekretariatu misyjnego sercanów. Kolejne spotkanie wolontariuszy miało miejsce w maju w Hiszpanii.

Podobne projekty letniego zaangażowania animatorów misyjnych były realizowane w Mozambiku, Ekwadorze i Albanii.

---------------------------

Sercanie są obecni w Angoli od 2004 r. Dystrykt Angola został ustanowiony w grudniu 2012 r. i bezpośrednio podlega przełożonemu generalnemu w Rzymie. W tym ponad 20 milionowym kraju ponad 50 procent ludności stanowią katolicy. Większość posługuje się językiem portugalskim. Przez prawie 500 lat od XV wieku Angola była kolonią Portugalii. Niepodległość uzyskała w 1975 r. Wojna domowa jaka zaistniała do czasu wyzwolenia się spod panowania Portugali aż do 2002 r. pochłonęła prawie 2 mln ofiar. Angola jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Angola, gdzie 70 proc. ludzi żyje w ubóstwie.

Kościół w Angoli jest najstarszy w Czarnej Afryce. Pierwsi misjonarze dotarli tam w 1491 r. Istnieje 18 diecezji i ponad 300 parafii. Większość spośród ponad 800 księży stanowią zakonnicy. W 1992 r. Angolę odwiedził papież Jan Paweł II, a jego następca Benedykt XVI był w tym kraju w 2009 r.

AS

Życie Zakonne

zakon