facebook


Najnowszy News

GLISNE: DOŻYNKI ŚWIĘTEM ŻYCIA

       Wyświęceni w 1987 r. sercanie spotkali się na dorocznym zjeździe w Zakopanem. 11 czerwca br. w kaplicy papieskiej pod Turbaczem odprawili wspólnie Eucharystię.

      Mszy św. przewodniczył ks. Marek Przybyś, który w tym dniu obchodził jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich i który po wielu latach pracy na misjach w RPA powrócił do Polski.

      - Bywają takie momenty, który musimy zapamiętać, po których nie jesteśmy już tacy sami, które zdecydowanie na nas wpływają, dają nam nowy kierunek (…), a ponieważ żyjemy w czasie, gdy jesteśmy wystawieni na wiatry współczesności i niepewność, dlatego takie momenty, jak te, gdy jesteśmy zgromadzeni w imię Chrystusa, są ważne i cenne – powiedział w czasie koncelebrowanej Mszy św. Jubilat, dziękując Bogu za obchodzony jubileusz.

W modlitwie powszechnej pamiętano m.in. o zmarłych kolegach rocznikowych, którzy odeszli w pierwszych latach swego kapłaństwa – ks. Andrzeju Grabowskim i ks. Andrzeju Ulbrychu, a także o pożegnanym niedawno ks. Stanisławie Karkoszy, byłym sercaninie. Modlono się też o nowe powołanie do Zgromadzenia.

     W wystawionej zaś księdze przybyli do kaplicy napisali: „Twemu sercu cześć składamy… Współbracia SCJ rocznika święceń 1987 i 1988 dziękują Bogu za dar kapłaństwa oraz za to urocze miejsce, które przybliża wędrujących na szczyty do Miłości Jezusowego Serca”.

      Po wspólnym zdjęciu, uczestnicy rocznikowego zjazdu odwiedzili w położonej nieopodal bacówce kapelana kaplicy na Polanie Rusnakowej, ks. Kazimierza Dadeja, który gazduje duszpastersko w tym miejscu od czterech lat. Przy ognisku opowiedział swym gościom wiele ciekawych zdarzeń związanych z historię kaplicy, pierwszym jej duszpasterzem ks. Kazimierzem Krakowczykiem oraz o tym, jak wygląda sezon turystyczny. Wspomniał, że 20 maja swą Mszę prymicyjną mieli w kaplicy niedawno wyświęceni sercanie, a 12 sierpnia br., w tradycyjne Święto Ludzi Gór, Eucharystii przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

                                                                                                                                                  AS

-----------------------------

Kaplica na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem położona jest przy żółtym szlaku turystycznym. Została wybudowana w 1979 r. przez wizytą Jana Pawła II w Nowym Targu i została poświęcona Matce Boskiej Królowej Gorców. Przez turystów nazywana jest Papieską lub Pasterską. Została postawiona na planie krzyża Virtuti Militari, a jej wnętrze nawiązuje swym wystrojem do patriotycznych wydarzeń z historii Polski. Obok kaplicy znajduje się m.in. betonowy pomnik ofiar Katyńskich z dłońmi symbolizującymi pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Charkowie. Pierwszym opiekunem i duszpasterzem kaplicy był ks. Kazimierz Krakowczyk SCJ, a przez wiele lat przy ołtarzu polowym Mszę św. i słynne kazania o „ślebodzie” (wolności) głosił tu ks. prof. Józef Tischner. W kaplicy jest od niedawna tabernakulum oraz relikwie św. Jana Pawła II. Relikwiarz jest miniaturą kaplicy, nad którą góruje krzyż pontyfikalny trzymany przez Ojca św. Jana Pawła II.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com