facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

      Sercanie pracujący w Kamerunie zostali wsparci przez Prowincję Niemiecką, która przekazała im czek na 10 000 tys. euro dla projektu budowy nowych studni w tym kraju. Koszt budowy nowej studni to ok. 3 tys. euro.

      Czek z rąk prowincjała niemieckiego ks. Lau odebrał ks. Levi dos Anjos Ferreira, który jest członkiem Komisji przygotowującej Kapitułę Generalną. Uczestniczył on w Kapitule Prowincji Niemieckiej, jaka się odbyła w Neustadt, a która wybrała delegatów prowincji na lipcową Kapitułę Generalną.

    W domu zakonnym w Neustadt została przygotowana wystawa poświęcona pracy w Kamerunie m.in. ks. Antonio Panteghini, generała Zgromadzenia w latach 1979-1991.

     Ks. Panteghini od lat buduje tutaj studnie głębinowe. Dzięki temu całe wioski mogą być zaopatrywane w czystą wodę, a choroby takie jak cholera, biegunka lub tyfus występują w mniejszej ilości. Tylko dzięki jednemu odwiertowi do czystej wody ma dostęp ok. 800 osób.

     Do wiosny 2018 r. ks. Panteghini zbudował ponad 340 studni przy wsparciu niemieckich dobroczyńców, a więcej będzie pochodzić z głównej darowizny, czyli od katolickiej instytucji finansowej. Ponadto, pieniądze te przynoszą korzyści także ośrodkowi dla młodzieży w Bafoussam, wspieranemu przez sercanów.

                                                                                                                                          AS

----------------------------------------------

Pierwszymi sercanami w Kamerunie byli Niemcy, którzy udali się do tego kraju w 1912 r. jeszcze za życia o. Leona Dehona. W tym czasie Kamerun był kolonią niemiecką.

Po I wojnie światowej do Kamerunu przybyli sercanie z Francji i Holandii, ponieważ kraj został podbity przez wojska angielskie i francuskie. Był wśród nich też jeden Polak, brat Kazimierz Zjeżdżałka, który zginął na tamtejszej ziemi w wypadku samochodowym w 1938 roku.

Do 1996 roku Region SCJ Kamerunu podlegał administracyjnie Francuskiej Prowincji. W latach 90-tych powstał międzynarodowy projekt polegający m.in. na otwarciu wspólnego nowicjatu dla kandydatów z Konga, Mozambiku i Kamerunu, który funkcjonuje do dziś.

W 2012 roku obchodzono uroczyście 100-lecie przybycia pierwszych sercańskich misjonarzy do Kamerunu. Placówki sercanów znajdują się na Zachodzie kraju w diecezjach Nkongsamba i Bafoussam. Od 1978 roku pracujemy także w centrum kraju, w diecezjach Yaoundé i Obala.

W Kamerunie pracowali m.in. księża: Antoni Osowski, Jan Śliwa. Jerzy Sędzik, Stanisław Wawro, Zdzisław Pławecki, Marian Wenta (obecnie w Czadzie). Od wielu lat jest tam były generał sercanów ks. Antonio Panteghini.

Położony na zachodnich obrzeżach Afryki Środkowej liczy ponad 16 mln mieszkańców. Ludność jest podzielona na około 150 plemion, a każde ma swój dialekt i kulturę. Katolicy w Kamerunie stanowią około 26% całej ludności. Reszta to: animiści (wyznawcy religii tradycjonalnych): 40%; muzułmanie: 20%; protestanci: 14%. Administracyjnie Kościół podzielony na 23 diecezje.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com