facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

     Kościół pw. Trójcy Świętej w Tiraspolu w Mołdawii jest już poświęcony. Dokonał tego sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

      16 września br., parafia w Tiraspolu prowadzona przez księży sercanów przeżywała wyjątkowe wydarzenie. Przebywający w Mołdawii watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin dokonał poświęcenia ołtarza i świątyni, która została wzniesiona ku czci Trójcy Świętej przez pracujących tutaj sercanów razem z wiernymi.

     - Jestem tu, aby podziękować wam w imieniu Ojca Świętego i sprawić, aby jego uścisk, jako pasterza Kościoła powszechnego, dotarł do każdego z was, którzy dzisiaj potwierdzacie swoje oddanie Bogu i Kościołowi, zgromadzeni wokół tego stołu eucharystycznego – powiedział w homilii kard. Parolin do zgromadzonych w świątyni licznych wiernych, władz państwowych i lokalnych oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. On też poświęcił wodą mury kościoła, a wspólnie z proboszczem ks. Piotrem Kuszmanem i wikariuszem prowincjalnym ks. Sławomirem Knopikiem, dokonał namaszczenia ołtarza olejem.

     Wcześniej gościa z Watykaniu przywitali chlebem i solą przedstawiciele parafii, a także miejscowe władze i prezydent Nadniestrza - Vadim Nikolaevich Krasnoselsky. Odbyło się również spotkanie głowy państwa i przedstawicieli Cerkwi prawosławnej z sekretarzem Stanu, podczas którego poruszono m.in. kwestię relacji państwa i Kościoła katolickiego, który w tym regionie skupia ponad 2 tysiące wiernych, głównie Rosjan, Ukraińców, Polaków, Niemców i przedstawicieli innych narodowości.

     Vadim Krasnoselsky podkreślił, że Naddniestrze nie dzieli obywateli według narodowości i religii. Przykładem tego jest działalność m.in. sercanów prowadzących w parafiach różne projekty mające na celu wsparcie potrzebujących, niezależnie od ich wieku, statusu czy religii. W 2012 roku ks. Piotr Kushnman został Osobą Roku w nominacji "Miłosierdzie", a w 2017 roku prezydent przyznał mu „Order Przyjaźni”.

     Uczestniczący w spotkaniu prawosławny arcybiskup Tiraspola i Dubossary – Savva zauważył, że stosunki przedstawicieli Kościoła prawosławnego i katolickiego zostały zbudowane w Naddniestrzu w duchu jedności, przyjaźni i konstruktywnej współpracy.

     Mówił także o tym ordynariusz diecezji kiszyniowskiej, obejmującej cały kraj, w tym także separatystyczne Naddniestrze, bp Anton Cosa. W diecezji jest obecnie 20 parafii i 26 księży. Działają tu zgromadzenia zakonne: cztery męskie i osiem żeńskich. Najwięcej jest tutaj sercanów (siedmiu księży i jeden brat zakonny), dlatego bp Coşa żartuje, że kieruje „sercańską diecezją”, a Naddniestrze nazywane bywa przez katolików „republiką sercańską”

                                                                                                                                              AS

---------------------------------------------

Parafia pw. Świętej Trójcy w Tiraspolu została zarejestrowana w 1997 roku. Od 2001 r. proboszczem jest tutaj ks. Piotr Kuszman, a pracuje tutaj także ks. Zdzisław Śmiertka, jednocześnie ekonom DystruktuMOL.   Tiraspol położony jest na lewym brzegu Dniestru. W 1991 r. Naddniestrze oderwało się od Mołdawii i ogłosiło niepodległość. Tiraspol jest drugim co do wielkości miastem Mołdawii i liczy ponad 150 tys. mieszkańców.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com