facebook


Najnowszy News

GLISNE: DOŻYNKI ŚWIĘTEM ŻYCIA

      Wierni rektoratu księży sercanów w Glisnem 18 października br. uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym w obecności relikwii błogosławionych misjonarzy franciszkańskich z Peru.

      Mszę św. i modlitwę różańcową prowadził o. Piotr Głód, franciszkanin z pobliskiego Lubomierza. W kazaniu przypomniał sylwetki swych współbraci zamordowanych na misji w Pariacoto w Peru – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Obaj pracowali w ubogich wioskach w wysokich Andach, gdzie oprócz posługi duchowej prowadzili działalność charytatywną: prowadzili programy żywnościowe, koordynowali budowę instalacji wodnej, kanalizacji, dróg, uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili lekarzy i pielęgniarki, by uczyli Indian, jak ustrzec się różnych chorób. Organizowali leki i transportowali chorych do szpitala.

     - Chorymi zajmował się szczególnie ojciec Zbigniew, który miał smykałkę organizacyjną i potrafił ściągnąć różne środki pomocowe z Europy, natomiast o. Michał organizował duszpasterstwo dzieci i młodzieży – podkreślił o. Piotr Głóg, dodając, że to wszystko, co czynili dla ludzi nie podobało się działającym na terenie Peru terrorystom ze Świetlistego Szlaku, maoistowskiej partyzantki, która stawiała sobie za cel zastąpienie „burżuazyjnych” instytucji peruwiańskich chłopskimi rządami rewolucyjno-komunistycznymi. Chciała tego dokonać na drodze zbrojnej.

     - Byli wiele razy zastraszani, żądano by opuścili parafian, jednak tego nie zrobili. Zostali porwani i wywiezieni za wioskę, gdzie zabito ich strzałami w tył głowy. Przy ciele ojca Zbigniewa terroryści zostawili tablicę z napisem: Tak umierają lizusy imperializmu – opowiadał o. Piotr., który potem poprowadził modlitwę różańcową z rozważaniami o franciszkańskich męczennikach z Pariacoto.

     Zgromadzeni w kościele mogli na koniec uczcić relikwie męczenników i otrzymali pamiątkowe obrazki. Gość z Lubomierza zauważył, że szczególnie osoby chore modlą się o wstawiennictwo o. Zbigniewa, natomiast rodzice, którzy mają problemy wychowawcze wzywają pomocy o. Michała, który pracował na misji z dziećmi i młodzieżą.

                                                                                                                                                       AS

------------------------------------------------------

Proces beatyfikacyjny męczenników, rozpoczęty w 1996 r., toczył się w trzech państwach: w Polsce, Peru i we Włoszech. Zakończył się ich beatyfikacją w Peru, 5 grudnia 2015 r.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com