facebook


Najnowszy News

GLISNE: DOŻYNKI ŚWIĘTEM ŻYCIA

 

     W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, mieszkańcy Glisnego i ich rodziny modlili się na miejscowym cmentarzu za swoich bliskich zmarłych.

      -Gromadzimy się na naszym cmentarzu przy ołtarzu Mogiły Pamięci, gdzie w centralnym miejscu znajduje się krzyż, najważniejszy znak naszej wiary, dowód miłości Boga do człowieka. Stojąc pod tym krzyżem, pragniemy złączyć się duchowo z wszystkimi, którzy dzisiaj w różnych miejscach, a szczególnie we Włocławku, modlą się o to, by Polska od Chrystusowego krzyża nie odeszła, by była wierna dziedzictwu wiary swych przodków, a także chcemy przepraszać naszego Zbawiciela za wszelkie zniewagi i bluźnierstwa wobec krzyża, jakie dokonują się w ostatnim czasie – powiedział rektor w Glisnem, ks. Andrzej Sawulski, który następnie wymienił wszystkich, których groby znajdują się na cmentarzu i za których się modlono.

      Mszy św., podobnie jak w poprzednich latach, przewodniczył rodak, ks. prałat Jan Franczak.

      W homilii nawiązał do obchodzonego święta oraz wspomniał o miejscowym zwyczaju umieszczania w Wielki Piątek na polach małych krzyżyków.

       - W dzieciństwie robiliśmy ładne palmy z okolicznych krzewów i bazi. Nie cieszyły się jednak długo swym wyglądem, bo już w Wielki Piątek robiliśmy z tych palm krzyżyki, które wczesnym ranem roznosiliśmy po polach, modląc się przy tej czynności – wspominał ks. Franczak, dodając, że wierzono, iż krzyż uświęca ziemię. Zaapelował do zgromadzonych o wierność krzyżowi.

      W tej intencji, a także o poszanowanie krzyża w Ojczyźnie modlono się na koniec Mszy św. słowami Litanii do Krzyża Świętego. Pamiętano również o założycielu cmentarza – ks. Józefie Karpierzu.

                                                                                                                         Zdj. Justyna Lach

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com