facebook


Najnowszy News

 

Cmentarz czolo

Wrześniowa modlitwa na cmentarzu

 

     Klasztor sercanów w Maria Martental w Niemczech ma nowego rektora. Został nim ks. Ryszard Krupa SCJ, pracujący dotychczas w międzynarodowej wspólnocie w Berlinie. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Konrada Flatau SCJ, byłego prowincjała.

     Położony w zalesionym, górzystym terenie klasztor Maria Martental ma swoją historię sięgającą do 1141 r. Od 1927 r. opiekę i duszpasterstwo prowadzą tutaj księża sercanie. Pod koniec lat 90-tych przeprowadzono gruntowną renowację klasztoru, a w 2014 r., odnowiono stację Drogi krzyżowej położone w okolicznym terenie. Miejsce słynie z obecności figury Matki Bożej Bolesnej, a także z pięknej szopki, która w okresie świąt Bożego Narodzenia jest popularną atrakcją dla pielgrzymów przybywających do sanktuarium z całego kraju. W sanktuarium pracuje także pochodzący z Polski ks. Andrzej Pohl SCJ.

     Ks. Ryszard Krupa przez ponad 20 lat pracował w Fundacji Jana Pawła II w Lublinie będąc także dyrektorem Domu Fundacji dla studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. W 2012 roku przyjechał do Berlina, aby wraz z innymi sercanami z rożnych prowincji rozpocząć projekt zaangażowania duszpasterskiego Zgromadzenia w tym miejscu. Do Berlina zaprosił sercanów arcybiskup Kolonii a wówczas biskup Berlina kard. Rainer Maria Woelki. 16 lutego 2013 r. sam poświęcił ich klasztor i pobłogosławił rozpoczynającą się działalność duszpasterską. Powiedział też, że to miasto bardzo ich potrzebuje i ma nadzieję, że swym zapałem ożywią „bicie jego serca”.

     Ks. Krupa zorganizował wiele nowych wydarzeń kulturalnych, m.in. cieszące się popularnością także wśród niewierzących spotkania w restauracji pt.: „Z Bogiem u Gagarina”. Przy stoliku, w luźnej atmosferze rozmawiano o problemach wiary, codzienności, kryzysach małżeńskich, sprawach rodzinnych. Przygotował liczne koncerty, klasztorne party, na które przychodziły licznie rodziny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się organizowane przez niego w klasztorze z okazji wspomnienia św. Walentego otwarte spotkanie dla samotnych pt. „Kto szuka znajduje (nie zawsze)” , co zostało zauważone nawet przez poczytny dziennik Die Welt. 

                                                                                                                                    AS

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com